Reklama

Sześciu na tle epoki

Sześciu na tle epoki

03.01.2007
Czyta się kilka minut
Na początek uściślenie: ta książka nie daje pełnego obrazu relacji pomiędzy pisarzami polskimi a władzą komunistyczną. Ale też autorki nie stawiały sobie takiego celu. Z szerokiego spektrum postaw wybrały ważny fragment, opowiedziały historię sześciu ludzi, których połączyło jedno: że po 1945 roku "wstąpili w szeregi zwolenników nowego systemu, by stać się jego żarliwymi wyznawcami i służyć mu piórem, potem zaś (z wyjątkiem zmarłego tragicznie w 1951 roku Tadeusza Borowskiego) przeciw systemowi się zbuntowali, okazując często wielką determinację i odwagę.
"

"Co nimi kierowało w ich powojennych wyborach? Czy konformizm, żądza władzy i pieniędzy, czy te same wartości, które zadecydowały o ich przejściu do opozycji?". Pytanie umieszczone w nocie na okładce sformułowano nazbyt jednostronnie, sugerując istnienie dwóch tylko odpowiedzi. Na szczęście sama książka, naładowana faktami i rysująca rozległy obraz epoki, pokazuje, że sprawa jest bardziej skomplikowana, a opisane tu przypadki trudno sprowadzić do wspólnego mianownika. Bo też literatura nie jest domeną liczby mnogiej, opiera się na indywidualnościach, kiedy zaś, jak w dobie socrealizmu, próbuje się ją poddać ideologicznemu dyktatowi i podciągnąć pod jeden strychulec - umiera.

Wymieńmy bohaterów, których wybrały Anna Bikont i Joanna Szczęsna: obok Borowskiego są to Adam Ważyk, Jerzy Andrzejewski, Kazimierz Brandys, Tadeusz Konwicki i Wiktor Woroszylski. Ważyk (...

7840

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]