Reklama

Ładowanie...

Ks. Adam Boniecki: W tym strasznym czasie solidarność jest najcenniejsza

28.02.2022
Czyta się kilka minut
W miejsce starej, złej pamięci pojawiło się proste, ludzkie współczucie. W miejsce stereotypów i wyobrażeń – ­realna figura bohaterskiego prezydenta Zełenskiego, najważniejszego dziś przywódcy w Europie.
Ks. Adam Boniecki. Fot. Maciej Zienkiewicz dla „Tygodnika Powszechnego”
GRAŻYNA MAKARA
T

Traktat ryski (lub inaczej pokój ryski) między Polską a Rosją i Ukrainą został podpisany w Rydze 18 marca 1921 r. Tak się zakończyła wojna polsko-bolszewicka. Jedną z konsekwencji traktatu było unieważnienie tzw. Umowy Warszawskiej zawartej z inicjatywy Józefa Piłsudskiego niespełna rok wcześniej (21 kwietnia 1920 r.) między Rzecząpospolitą Polską a Ukraińską Republiką Ludową. Umowa była aktem uznania państwowości Ukraińskiej Republiki Ludowej i Dyrektoriatu ­Semena Petlury jako rządu Ukrainy. Od tej pory oddziały Ukraińskiej Armii Ludowej atamana Petlury walczyły z bolszewikami u boku polskiej armii z nadzieją na zachowanie niezależności Ukrainy. Teraz – zgodnie z postanowieniem Traktatu – żołnierze Petlury zostali rozbrojeni i internowani w Szczypiornie k. Kalisza. Słynne są słowa skierowane do nich przez Józefa Piłsudskiego, który w maju 1921 r. odwiedził ośrodek w Szczypiornie: „...

3532

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]