Reklama

Krzak cierniowy

Krzak cierniowy

27.12.2014
Czyta się kilka minut
„A Mojżesz pasł trzodę Jetra, świekra swojego, kapłana Madyjańskiego; i zagnał trzodę na puszczę, a przyszedł do góry Bożej, do Horeb” (3, 1).
P

Powiadają, że Bóg sprawdzał wybranych mężów bacząc, jak odnoszą się do zwierząt. Pewnego razu Mojżesz prowadząc stado zauważył, że zgubiła się jedna owca. Była spragniona, odłączyła się i poszła do źródła. Kiedy ją odszukał i spostrzegł, że jest zmęczona, zarzucił ją sobie na ramiona. Haszem wtedy oznajmił, że Mojżesz okazując współczucie dla jednego stworzenia dowiódł, że jest godzien prowadzić całą Jego trzódkę, Izrael. Ten obraz powraca w tradycji chrześcijańskiej: Jezus-pasterz miał nieść na ramionach lub rękach owcę.
Mojżesz był pasterzem, jak pasterzami byli Abel, praojcowie, osiadłe w Egipcie pierwsze pokolenie Hebrajczyków i król Dawid. Temu zawodowi (czy już powołaniu) przeciwstawieni są czasem rolnicy i założyciele miast, jak Kain oraz jego potomkowie czy król Nemrod, budowniczy wieży Babel. Powiedzieć można, że istnieją od zarania dziejów dwa sposoby życia. Miasto (...

3251

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

To chyba nie jest najlepsze tłumaczenie.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]