Reklama

Ile zarabiamy, ile ukrywamy, ile wyłudzamy

01.06.2009
Czyta się kilka minut
Dla Polaka uskarżanie się na niskie zarobki to wstęp do tego, co lubi najbardziej: pomstowania na rządzących, którzy mu taki los zgotowali.
/fot. Kamil Dratwa / stock.xchng
U

Usprawiedliwiając swoje płatne wystąpienia na kongresach Libertas Lech Wałęsa twierdził, że zmuszony jest dorabiać, bo za 3 tysiące złotych miesięcznie trudno mu utrzymać rodzinę. Łatwo sprawdzić, że nieprawdą jest, jakoby pensja byłego prezydenta wynosiła 3 tysiące (specjalna ustawa przyznaje mu połowę podstawy wynagrodzenia urzędującej głowy państwa, czyli ok. 6 tys.) i stanowiła jedyne źródło jego dochodów. Pod tym względem jednak prezydent Wałęsa jest typowym przedstawicielem swojego narodu, bo trudno znaleźć Polaka, który nie zaniżałby w publicznych deklaracjach swoich zarobków i nie użalał się, że są za niskie.

Polak oczekuje

Są takie kraje (np. USA), gdzie jest to nie do pomyślenia i większość zapytanych poda raczej zawyżone dochody. Zarobki świadczą bowiem o wartości wykonywanej pracy, a więc o zdolnościach i ...

8676

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]