Reklama

Ile zarabiamy, ile ukrywamy, ile wyłudzamy

Ile zarabiamy, ile ukrywamy, ile wyłudzamy

01.06.2009
Czyta się kilka minut
Dla Polaka uskarżanie się na niskie zarobki to wstęp do tego, co lubi najbardziej: pomstowania na rządzących, którzy mu taki los zgotowali.
/fot. Kamil Dratwa / stock.xchng
U

Usprawiedliwiając swoje płatne wystąpienia na kongresach Libertas Lech Wałęsa twierdził, że zmuszony jest dorabiać, bo za 3 tysiące złotych miesięcznie trudno mu utrzymać rodzinę. Łatwo sprawdzić, że nieprawdą jest, jakoby pensja byłego prezydenta wynosiła 3 tysiące (specjalna ustawa przyznaje mu połowę podstawy wynagrodzenia urzędującej głowy państwa, czyli ok. 6 tys.) i stanowiła jedyne źródło jego dochodów. Pod tym względem jednak prezydent Wałęsa jest typowym przedstawicielem swojego narodu, bo trudno znaleźć Polaka, który nie zaniżałby w publicznych deklaracjach swoich zarobków i nie użalał się, że są za niskie.

Polak oczekuje

Są takie kraje (np. USA), gdzie jest to nie do pomyślenia i większość zapytanych poda raczej zawyżone dochody. Zarobki świadczą bowiem o wartości wykonywanej pracy, a więc o zdolnościach i ...

8676

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]