Ładowanie...
Kroniki grabieży. O najsłynniejszej książce Eduarda Galeano

Jest 1970 rok. W Meksyku odbywają się IX Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, w których po raz trzeci triumfuje Brazylia. W środkowym Peru dochodzi do najtragiczniejszego w skutkach w historii obu Ameryk trzęsienia ziemi – śmierć ponosi niemal 70 tysięcy osób. W Chile wybory prezydenckie wygrywa lider lewicowej koalicji Frontu Jedności Ludowej, socjalista Salvador Allende. Paragwajem od 16 lat rządzi generał Alfredo Stroessner, który okaże się najdłużej panującym dyktatorem w Ameryce Łacińskiej – straci władzę dopiero w 1989 r., obalony przez przyjaciela i zastępcę.
Wojsko umacnia swe wpływy także w Urugwaju, gdzie od dwóch lat obowiązuje stan wyjątkowy. W tym samym czasie w Montevideo nad kolejną książką pracuje Eduardo Galeano – pisarz, dziennikarz i eseista, który w przyszłości stanie się jednym z najważniejszych głosów Ameryki Południowej. W 1970 r. ma 30 lat i dwie...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]