Reklama

Królowa Krystyna

Królowa Krystyna

13.06.2007
Czyta się kilka minut
Krystyna Miłobędzka / fot. ELŻBIETA LEMPP
1

1.

"Kiedy mojej mamie udało się ciasto, mówiła, to poezja nie tort i zaraz dodawała - niebo w gębie. I w naszym przekonaniu to byłoby już prawie wszystko, co należałoby o poezji wiedzieć - że jest czymś niezwykłym, nadzwyczajnym, większym i ważniejszym od tego, co jest rzeczą codzienną, że jest czymś, co potrafi powiedzieć, czego w zwykłym języku powiedzieć nie potrafimy. Reszta jest już tylko samym wykonywaniem poezji" - tak Krystyna Miłobędzka rozpoczęła swój wieczór autorski podczas poetyckiego festiwalu Port Legnica w roku 2000. To wtedy jeden z poetów "pokolenia bruLionu", Marcin Sendecki, wykrzyknął "Królowa Krystyna".

2.

Nie chcę powiedzieć, że Krystyna Miłobędzka jest poetką zapomnianą i wciąż czekającą na swój czas. Od chwili pojawienia się tej poezji na literackiej mapie pisali o niej najważniejsi: Stanisław Barańczak...

7382

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]