Reklama

Dwa ogniwa

Dwa ogniwa

20.12.2006
Czyta się kilka minut
Wizyta abp. Chrystodulosa była pierwszą w historii oficjalną wizytą zwierzchnika Greckiego Kościoła Prawosławnego w Watykanie.
Abp Chrystodulos z Janem Pawłem II podczas pielgrzymki Papieża do Grecji, 2001 r.
K

Kościół Hellady od lat znany był ze swego antykatolickiego, a szczególnie antypapieskiego nastawienia. Dał temu wyraz także wtedy, kiedy początkowo nie chciał zaprosić do Grecji Jana Pawła II, który zamierzał w ten sposób uczcić Wielki Jubileusz Roku 2000. Ostatecznie do historycznej podróży śladami św. Pawła Apostoła doszło rok później. Jej udany przebieg i przeprosiny, jakie Papież wystosował wówczas pod adresem prawosławnych, przyczyniły się do poprawy stosunków. Od tego czasu o ewentualnym spotkaniu w Watykanie słychać było coraz częściej. W lutym 2003 r. abp. Chrystodulosa zaprosił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan kard. Walter Kasper. Wizyta miała się odbyć w listopadzie, jednak ze względu na sprzeciw większości członków Świętego Synodu Kościoła Hellady nie doszła do skutku. Miały jednak miejsce wymiany wizyt delegacji obu Kościołów, zaś sam abp...

5236

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]