Reklama

Ładowanie...

Król ośmieszony

14.11.2022
Czyta się kilka minut
G

Głównym bohaterem jest Bóg, którego „nikt nigdy nie widział”, stąd wszelkie opisy i wyobrażenia Boga skazane są na niepowodzenie, o czym nie zawsze chcemy pamiętać. I tak mamy w Biblii Boga stającego w obronie pokrzywdzonych, ale też akceptującego, a nawet żądającego ofiar z ludzi. Co więcej, dopuszczającego się ludobójstwa.

Dowiadujemy się też, że Dawid i Salomon, i nie tylko oni, mieli spore haremy, co dzisiaj jest niedopuszczalne, ale w oczach Boga byli „sprawiedliwymi”, czyli wypełniającymi Jego wolę. Biblia dla żydów i chrześcijan, pośrednio dla muzułmanów, stanowi kryterium prawdziwości ich wiary, a co za tym idzie: myślenia i postępowania. Podlega więc interpretacji, możliwości popełnienia błędu i celowego zafałszowania. Wystarczy posłuchać patriarchy Cyryla czy innych wielkich tego świata, dzierżących „świętą władzę”, żeby się o tym przekonać. Również u nas niejeden ze...

3123

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]