Reklama

Krakowskim targiem

Krakowskim targiem

28.09.2003
Czyta się kilka minut
Polska droga do Unii Europejskiej wyraźnie się skróciła, od członkostwa dzieli nas już tylko kilka miesięcy. Kilka miesięcy - w kalendarzu. Ale nie przy dyskusyjnym stole. Tu dochodzenie do Europy wydaje się być procesem najeżonym wieloma wątpliwościami. Widać je zwłaszcza tam, gdzie mówi się o możliwości poniesienia uszczerbku na narodowej tożsamości.
O

Organizatorów cyklicznych konferencji “pod Wawelem", których zawołaniem jest “rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej", z oczywistych względów najbardziej interesują relacje między “duchem" a “europejskimi strukturami". Oto wyrasta na naszym kontynencie organizacja (instytucja?) na wskroś świecka, prawno-międzynarodowa, z definicji i natury - światopoglądowo neutralna. Ale i “zachłanna" - w tym sensie, że obejmująca swoim wpływem wszystkie dziedziny życia. Siłą rzeczy, poprzez zbliżenie ludzi o różnych kulturach, tradycjach, przyzwyczajeniach - wkracza w naszą sferę tożsamości. Wkracza, i w jakimś sensie ją zmienia.

Koloryt debaty na temat duchowych wartości UE odbiega niestety w większości od pięknego uczucia nadziei, o której bp Tadeusz Pieronek mówił w powitaniu uczestników konferencji “Jedna czy dwie Europy?". Nadziei odwołującej się...

8382

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]