Reklama

Ładowanie...

Krakowskim targiem

28.09.2003
Czyta się kilka minut
Polska droga do Unii Europejskiej wyraźnie się skróciła, od członkostwa dzieli nas już tylko kilka miesięcy. Kilka miesięcy - w kalendarzu. Ale nie przy dyskusyjnym stole. Tu dochodzenie do Europy wydaje się być procesem najeżonym wieloma wątpliwościami. Widać je zwłaszcza tam, gdzie mówi się o możliwości poniesienia uszczerbku na narodowej tożsamości.
O

Organizatorów cyklicznych konferencji “pod Wawelem", których zawołaniem jest “rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej", z oczywistych względów najbardziej interesują relacje między “duchem" a “europejskimi strukturami". Oto wyrasta na naszym kontynencie organizacja (instytucja?) na wskroś świecka, prawno-międzynarodowa, z definicji i natury - światopoglądowo neutralna. Ale i “zachłanna" - w tym sensie, że obejmująca swoim wpływem wszystkie dziedziny życia. Siłą rzeczy, poprzez zbliżenie ludzi o różnych kulturach, tradycjach, przyzwyczajeniach - wkracza w naszą sferę tożsamości. Wkracza, i w jakimś sensie ją zmienia.

Koloryt debaty na temat duchowych wartości UE odbiega niestety w większości od pięknego uczucia nadziei, o której bp Tadeusz Pieronek mówił w powitaniu uczestników konferencji “Jedna czy dwie Europy?". Nadziei odwołującej się...

8382

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]