Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Kraków, wiosna 1945

Kraków, wiosna 1945

27.03.2005
Czyta się kilka minut
W marcu Kraków stał się - jak chyba nigdy dotąd w swej historii - miastem ruchliwym, rozgorączkowanym, rozpolitykowanym. Poszukiwano bliskich, liczono straty, a w kawiarniach zawzięcie, choć przyciszonym głosem, dyskutowano o przyszłości. Ówczesną dynamikę zmian trudno dziś zrozumieć.
1

17 stycznia 1945 r. niemiecki gubernator Hans Frank opuścił na zawsze stolicę Generalnego Gubernatorstwa. Wywiózł archiwalia, zagrabione dzieła sztuki, księgozbiory. Zostawił pamięć o setkach zabitych Polaków, o profesorach UJ wywiezionych do Sachsenhausen i Dachau, o wymordowanych Żydach i Romach. 20 stycznia Armia Czerwona wyparła ostatnie oddziały niemieckie z Podgórza. W czasie styczniowych walk o Kraków zniszczono lub uszkodzono ok. 450 budynków, jednak historyczna przestrzeń miasta ocalała.

Byle nie na długo

W kościołach dziękowano Panu, że Kraków uniknął losu innych miast Polski i Europy. Modlono się, by wszyscy jego mieszkańcy znaleźli jakiś kąt dla siebie, by odnalazły się rozproszone rodziny, by nie zabrakło chleba i by Armia Czerwona nie zagościła tu na dłużej. Tymczasem - w następstwie porozumienia zawartego w...

20116

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]