Reklama

Krajobraz po człowieku

Krajobraz po człowieku

11.08.2019
Czyta się kilka minut
Wyspy Nowej Zelandii – która w zasadzie jest zatopionym kontynentem – przez całe wieki były ptasim rajem.
STEPHANE CHARMOILLAUX / SOLENT NEWS / EAST NEWS
T

Ta grupa organizmów zdominowała lokalną faunę w stopniu niespotykanym w żadnym innym miejscu na świecie. Występowało tam wiele unikalnych linii ewolucyjnych, takich jak te, których przedstawicielami były wymarłe nielotne olbrzymy: moa i mamutaki, oraz nadal są kakapo, najcięższe, jedyne nielotne papugi – czy kiwi.

Kolonizacja tego regionu przez wywodzących się z Polinezji Maorysów zaledwie 700 lat temu, do których 200–300 lat temu dołączyli mieszkańcy Europy, doprowadziła do ogromnych zmian nowozelandzkiej fauny. Jak szacują Luis Valente z Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie i współpracownicy w artykule opublikowanym ostatnio w „Current Biology”, od czasu przybycia człowieka wymarła połowa gatunków tamtejszych ptaków, a wiele innych jest zagrożonych wyginięciem. Badacze wyliczyli, że natura potrzebowałaby 50 mln lat, by odbudować bogactwo utraconych gatunków. Izolowane środowisko wysp jest niestety nie tylko wspaniałym laboratorium biologicznej różnorodności, ale także frontem antropogenicznych wymierań. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]