Reklama

Kosmiczny bestiariusz

Kosmiczny bestiariusz

01.11.2021
Czyta się kilka minut
Astronomowie wykryli już niemal 5 tysięcy planet pozasłonecznych. Na wielu panują ekstremalne warunki. Ale kandydatek na „drugą Ziemię” nie brakuje.
Tak mogłoby wyglądać niebo z powierzchni planety Kepler-10b DANA BERRY / KEPLER MISSION / NASA
J

Jeśli, jak lubią powtarzać astronomowie, szukanie planet okrążających odległe gwiazdy jest jak próba wypatrzenia świetlika w świetle latarni morskiej, to osiągnięcie astronomów Europejskiego Obserwatorium Południowego ESO można porównać do znalezienia roztocza pełzającego po tymże świetliku.

Badacze, korzystający ze znajdującej się na pustyni Atakama baterii radioteleskopów ALMA, wypatrzyli coś, co może być otaczającym odległą planetę PDS 70c dyskiem, z którego może narodzić się księżyc. Gdyby tak było, byłaby to pierwsza w historii obserwacja pozasłonecznego (proto)satelity.

„PDS 70 to młoda gwiazda, bardzo podobna do tego, jak wyglądało za młodu Słońce – napisał dr Stefano Facchini, który był jednym z autorów obserwacji. – Jest też pierwszą planetą, wokół której bezpośrednio zaobserwowano dwie planety, które rosną i formują się. Obie są bardzo masywne”. To młody,...

12227

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]