Reklama

Kosmiczni posłańcy życia

03.04.2016
Czyta się kilka minut
Związki chemiczne, które wywąchała na komecie misja Rosetta, pięknie nie pachną. Ale ich obecność ma wielkie znaczenie dla starej hipotezy o tym, jak we Wszechświecie rozprzestrzenia się życie.
Lądownik Philae na powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko (wizualizacja) Fot. NASA
T

To była jedna z bardziej spektakularnych misji w historii badań kosmicznych: nie tylko wysłać sondę na spotkanie komety, ale też na niej wylądować. Rosetta, sonda Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, wystartowała w marcu 2004 r. Po przebyciu kilkuset milionów kilometrów, po skomplikowanej wędrówce w okolicach pasa planetoid oraz Marsa, latem 2014 r. weszła precyzyjnie na orbitę wokół odkrytej w 1969 r. komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. W listopadzie 2014 r. jej lądownik o nazwie Philae osiadł, nie bez problemów, na powierzchni jądra komety, by wykonać pomiary: składu chemicznego, mineralogicznego oraz izotopowego.

Już samo lądowanie było wielkim majstersztykiem. Jądro komety ma siłę przyciągania kilkaset tysięcy razy mniejszą niż ziemska grawitacja. Philae na Ziemi przyciągany był siłą 1000 niutonów, zaś kometa przyciąga go z siłą 0,01 niutona. Jest tam lekki jak piórko....

7115

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]