Reklama

Kosmiczni posłańcy życia

Kosmiczni posłańcy życia

03.04.2016
Czyta się kilka minut
Związki chemiczne, które wywąchała na komecie misja Rosetta, pięknie nie pachną. Ale ich obecność ma wielkie znaczenie dla starej hipotezy o tym, jak we Wszechświecie rozprzestrzenia się życie.
Lądownik Philae na powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko (wizualizacja) Fot. NASA
T

To była jedna z bardziej spektakularnych misji w historii badań kosmicznych: nie tylko wysłać sondę na spotkanie komety, ale też na niej wylądować. Rosetta, sonda Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, wystartowała w marcu 2004 r. Po przebyciu kilkuset milionów kilometrów, po skomplikowanej wędrówce w okolicach pasa planetoid oraz Marsa, latem 2014 r. weszła precyzyjnie na orbitę wokół odkrytej w 1969 r. komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. W listopadzie 2014 r. jej lądownik o nazwie Philae osiadł, nie bez problemów, na powierzchni jądra komety, by wykonać pomiary: składu chemicznego, mineralogicznego oraz izotopowego.

Już samo lądowanie było wielkim majstersztykiem. Jądro komety ma siłę przyciągania kilkaset tysięcy razy mniejszą niż ziemska grawitacja. Philae na Ziemi przyciągany był siłą 1000 niutonów, zaś kometa przyciąga go z siłą 0,01 niutona. Jest tam lekki jak piórko....

7115

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Istotnie, "...przed nami jeszcze wiele ekscytujących doniesień..." Dziękuję za kolejny piękny artykuł ;)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]