Reklama

Pasterze satelitów

Pasterze satelitów

26.03.2017
Czyta się kilka minut
Oglądacie telewizję satelitarną? Sprawdzacie pogodę w internecie? Korzystacie z nawigacji? To wszystko dzięki nam – mówią inżynierowie z Europejskiego Centrum Operacji Kosmicznych.
Centrum Operacji Kosmicznych ESA, 2012 r. Fot. Jürgen Mai / ESA
K

Każdy z was wykorzystuje na co dzień dane z kilkunastu satelitów kontrolowanych przez 850-osobowy zespół pracowników ESOC, ośrodka Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Centrum odpowiada za śledzenie i kontrolę europejskich satelitów, m.in. tych wchodzących w skład systemu nawigacji Galileo, a także wszystko, co wiąże się z naziemną kontrolą europejskich misji kosmicznych.

Sylvain Lodiot twierdzi, że jest szczęściarzem. Bo niewiele jest w roku dni, gdy nie chce mu się iść do pracy. Po ukończeniu fizyki na Uniwersytecie w Grenoble w 2001 r. odpowiedział na ogłoszenie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dziś jako kierownik operacyjny misji kosmicznych przewodzi dziewięcioosobowej grupie mózgowców. „W mojej drużynie jest Polak, Francuz, Włoch, Hiszpan, Anglik, Niemiec, Portugalczyk, Irlandczyk i Taj. Mamy różne temperamenty i style pracy, ale działamy jak jeden wielki mózg” –...

7491

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]