Reklama

Pasterze satelitów

Pasterze satelitów

26.03.2017
Czyta się kilka minut
Oglądacie telewizję satelitarną? Sprawdzacie pogodę w internecie? Korzystacie z nawigacji? To wszystko dzięki nam – mówią inżynierowie z Europejskiego Centrum Operacji Kosmicznych.
Centrum Operacji Kosmicznych ESA, 2012 r. Fot. Jürgen Mai / ESA
K

Każdy z was wykorzystuje na co dzień dane z kilkunastu satelitów kontrolowanych przez 850-osobowy zespół pracowników ESOC, ośrodka Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Centrum odpowiada za śledzenie i kontrolę europejskich satelitów, m.in. tych wchodzących w skład systemu nawigacji Galileo, a także wszystko, co wiąże się z naziemną kontrolą europejskich misji kosmicznych.

Sylvain Lodiot twierdzi, że jest szczęściarzem. Bo niewiele jest w roku dni, gdy nie chce mu się iść do pracy. Po ukończeniu fizyki na Uniwersytecie w Grenoble w 2001 r. odpowiedział na ogłoszenie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dziś jako kierownik operacyjny misji kosmicznych przewodzi dziewięcioosobowej grupie mózgowców. „W mojej drużynie jest Polak, Francuz, Włoch, Hiszpan, Anglik, Niemiec, Portugalczyk, Irlandczyk i Taj. Mamy różne temperamenty i style pracy, ale działamy jak jeden wielki mózg” –...

7491

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]