Reklama

Kościół zielony

Kościół zielony

17.01.2016
Czyta się kilka minut
Za pół roku Franciszek odwiedzi trzecie pod względem zanieczyszczenia powietrza miasto w Europie. Jego wezwanie do „ekologicznego nawrócenia”, sformułowane w encyklice „Laudato si”, trafia w Polsce na niemały opór.
Pokaz świetlny w Watykanie, 8 grudnia 2015 r. Fot. Isabella Bonotto / MAXPPP – VATICAN CITY / FORUM
N

Nie jesteśmy Bogiem. Ziemia istniała wcześniej niż my i została nam dana” – tak zaczyna się 67. punkt papieskiej encykliki.

Dokument zaskoczył katolików nie tylko poruszaną przez Franciszka tematyką, ale też spójnym językiem i prostymi radami. W encyklice papież wielokrotnie mówi o potrzebie „ekologicznego nawrócenia”. Nie chodzi mu wyłącznie o większą wrażliwość na problemy społeczne i ekologiczne: dokument to również opis konkretnych postaw, które mają szansę wpłynąć na zatrzymanie dewastującej ziemię aktywności człowieka.

W 206. punkcie Franciszek pisze np.: „Zmiana stylu życia może spowodować wywieranie zdrowej presji na tych, którzy sprawują władzę polityczną, gospodarczą i społeczną. Dzieje się tak, gdy ruchom konsumenckim udaje się sprawić, by nie nabywano niektórych produktów, przez co skutecznie wpływają na zmianę funkcjonowania przedsiębiorstw, zmuszając je do...

15905

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]