Reklama

Ładowanie...

Chrześcijanin nie niszczy

Chrześcijanin nie niszczy

23.07.2018
Czyta się kilka minut
Fot. GRAŻYNA MAKARA
B

BŁAŻEJ STRZELCZYK: Kard. Francesco Coccopalmerio proponuje zmiany w Prawie Kanonicznym.

O. STANISŁAW JAROMI: Tak, pojawiły się informacje, że nowy kanon mógłby brzmieć: „Każdy chrześcijanin, świadomy, że stworzenie jest wspólnym domem, ma poważny obowiązek nie tylko nie niszczyć, ale także ulepszać, czy to poprzez normalne zachowanie, czy też przez specjalne inicjatywy, środowisko naturalne, w którym każda osoba została powołana do życia”.

To dobry pomysł?

Istnieje przekonanie, że jeśli wpiszemy coś do dokumentów prawnych, to automatycznie zacznie to obowiązywać w codziennym życiu. Tak się niestety nie stanie. Niemniej każdą próbę uświadamiania katolików, czym jest ekologia integralna, trzeba głośno i wyraźnie popierać.

Podczas zakończonej w ubiegłym tygodniu ekologicznej konferencji w Watykanie wyraźnie wybrzmiało, że ekologia integralna nie polega tylko na przesiadaniu się z samochodu na rower. Kryje się za nią troska o los najuboższych obywateli świata. Mamy dwa podstawowe zadania: zatrzymać zmiany klimatu, o czym traktował będzie szczyt klimatyczny w grudniu w Katowicach, oraz robić wszystko, żeby sposób naszego życia chronił całe stworzenie, przede wszystkim najuboższych.

Prowadzona przez Ojca REFA ruszyła też ze szkołą liderów.

Budujemy sieć kontaktów, szkolimy się, w jaki sposób współpracować na rzecz stworzenia i co powinniśmy zrobić, żeby zwiększyć świadomość katolików w tematach ochrony przyrody, środowiska i klimatu. Ekologią w Kościele powinni się zająć świeccy. ©℗

O. STANISŁAW JAROMI jest franciszkaninem, przewodniczącym Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu (REFA) i szefem portalu SwietoStworzenia.pl

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]