Reklama

Ekologiczny boom w Kościele

Ekologiczny boom w Kościele

07.11.2016
Czyta się kilka minut
Coraz więcej parafii w Polsce zaczyna myśleć ekologicznie. Bardziej niż „zielona encyklika” Franciszka wpływa na to ekonomia.
Ks. Józef Lenda i Marian Błaszkiewicz na dachu Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Jaworzno, 2011 r. Fot. Bartłomiej Barczyk / AGENCJA GAZETA

​Codziennie o godzinie 21 ks. prałat Józef Lenda, proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie, oraz parafianin Marian Błaszkiewicz, z zawodu elektryk, otrzymują raport z dziennej produkcji energii. Aby go odczytać, wystarczy zajrzeć do smartfona.
– Jestem zwolennikiem inwestowania w takie rozwiązania w kościołach. Energia nie jest tania, kościoły coraz trudniej utrzymać. Dobrze byłoby, gdyby powstał specjalny program na rzecz fotowoltaiki w Polsce. Wszyscy, w tym osoby prywatne, by na tym skorzystali – mówi ks. Lenda.
Elektrownia znajduje się na dachu sanktuarium. Tworzy ją 312 połączonych ze sobą modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 71,76 kWp. Działa od kwietnia 2011 r. Jej budowa kosztowała ponad 1,1 mln zł. Budowę sfinansowano z wkładu własnego parafii, pożyczki oraz dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
Skierowane...

12637

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]