Reklama

Ładowanie...

Kościół w Polsce odzyskał bezcenny rękopis

Kościół w Polsce odzyskał bezcenny rękopis

20.04.2015
Czyta się kilka minut
Po 75 latach do Polski powrócił „Pontyfikał Płocki” – prawdopodobnie najstarsza na naszych ziemiach księga liturgiczna. W 1940 r. „Pontyfikał” zrabowali naziści.
Fot. Paweł Supernak / PAP
W

W 1973 r. za 6,2 tys. marek manuskrypt wykupiła na aukcji Bawarska Biblioteka Państwowa. W 1977 r. zabytek został rozpoznany i od tego czasu polska strona domagała się jego zwrotu. „Pontyfikał Płocki” zawiera teksty liturgiczne przeznaczone dla biskupa, m.in. najstarszy na ziemiach polskich opis rezurekcji. Według niektórych źródeł pierwszym właścicielem zabytku miała być archidiecezja gnieźnieńska, która ok. 1250 r. przekazała go diecezji płockiej. Jeszcze do niedawna sądzono, że dzieło powstało w skryptorium biskupim w Płocku ok. 1400 r. Obecnie uznaje się, że „Pontyfikał” pochodzi z XII w. Składa się z 214 kart pergaminowych i reprezentuje najstarszy typ tego rodzaju ksiąg, zwany pontyfikałem rzymsko-germańskim. 15 kwietnia na ręce biskupa płockiego Piotra Libery zabytek zwrócił minister edukacji i wyznań, kultury i sztuki Bawarii Ludwig Spaenle.
ASK/KAI ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]