Reklama

Ładowanie...

Zostać mnichem na jakiś czas. Benedyktyni wprowadzają kilkumiesięczne turnusy

Zostać mnichem na jakiś czas. Benedyktyni wprowadzają kilkumiesięczne turnusy

16.01.2023
Czyta się kilka minut
Warunki są trzy: musisz być mężczyzną, mieć od 18 do 30 lat i zgodzić się na życie, jakie prowadzą benedyktyńscy mnisi przez okres od sześciu do dwunastu miesięcy.
fot. Pixabay
M

Masz do wyboru dwanaście klasztorów na czterech kontynentach (możesz odwiedzić aż trzy). By wziąć udział w inicjatywie „klasztoru tymczasowego”, nie trzeba być katolikiem. Jak wyjaśnia jej inicjator, o. Tomasz Fässler z szwajcarskiego klasztoru w Einsiedeln, wielu młodych ludzi po szkole lub studiach robi sobie wolne, by przez jakiś czas podróżować lub pracować jako wolontariusze: „Chcieliśmy wyjść tej potrzebie naprzeciw”.

Zakwaterowanie i wyżywienie jest darmowe, ale benedyktyni nie płacą za wykonywaną w klasztorze pracę. W akcję włączyły się m.in. klasztory Montserrat w Hiszpanii, Sant’Anselmo w Rzymie, opactwo Dormition w Jerozolimie, Los Toldos w Argentynie czy Waegwan w Korei Południowej. Przez cztery lata funkcjonowania „klasztoru tymczasowego” skorzystało z niego trzynastu mężczyzn. Więcej informacji na stronie klosterzeit.org. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]