Reklama

Kościół w płomieniach

28.06.2015
Czyta się kilka minut
Świątynia w Tabdze nie jest pierwsza. W ostatnich sześciu latach w Izraelu odnotowano 43 ataki na kościoły i meczety, dokonane przez żydowskich ekstremistów.
Pogorzelisko w Tabdze, 18 czerwca 2015 r. / Fot. Atef Safadi / EPA / PAP
Pogorzelisko w Tabdze, 18 czerwca 2015 r. / Fot. Atef Safadi / EPA / PAP
Z

Zapłonęła cicho. Był czwartek, 18 czerwca, trzecia nad ranem. Przebudzeni benedyktyni, którzy tu pracują, ujrzeli już trzymetrowe płomienie, trawiące świątynię Rozmnożenia Chleba i Ryb w Tabdze nad Jeziorem Galilejskim. Na pomoc rzucili się wolontariusze: młodzi Niemcy i Amerykanie, którzy nocowali w budynku obok. Wcześniej na jednej ze ścian sprawcy napisali po hebrajsku: „Fałszywi bogowie zostaną strąceni”. To cytat z odmawianej w synagogach modlitwy „Alejnu leszabeach”, wychwalającej jedność Boga i piętnującej bałwochwalstwo.

Teraz, w ponad tydzień po pożarze, kościół jest zamknięty. Jego opiekunowie, niemieccy benedyktyni, nie wpuszczają nikogo. W ostatnich dniach przeżyli najazd dziennikarzy, wiernych, polityków, uczestników spontanicznej demonstracji w Tabdze, przedstawicieli różnych grup społecznych i wyznaniowych. Teraz chcą się skupić na liczeniu strat i...

10982

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]