Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Żydowski terror

Żydowski terror

23.08.2015
Czyta się kilka minut
Izrael ma nowego wroga. To nie Palestyńczycy czy Irańczycy, lecz wyrosłe w osiedlach na Zachodnim Brzegu Jordanu ultraprawicowe ugrupowania młodych religijnych Żydów.
Izraelski policjant na zgliszczach palestyńskiego domu, spalonego przez żydowskich ekstremistów. Duma na Zachodnim Brzegu, 31 lipca 2015 r. Fot. Abed Omar Qusini / REUTERS / FORUM
Z

Zdjęcia z Parady Równości w Jerozolimie, które obiegły świat 30 lipca, są tak szokujące, że na pierwszy rzut oka trudno uwierzyć w ich prawdziwość: oto ultraortodoksyjny Żyd biegnie z uniesionym nożem, celując ślepo w uczestników. Scena jak z antysemickich karykatur sprzed kilkudziesięciu lat lub średniowiecznych rycin, obrazujących rzekome mordy rytualne. Ale to się zdarzyło. Prawdziwa była też zbrodnia, której dokonał Jiszai Szlissel: ciężko ranił sześć osób, w wyniku odniesionych ran zmarła 16-latka.

Mordy i podpalenia

Zaledwie kilka tygodni wcześniej Jiszai Szlissel opuścił więzienie, gdzie odsiadywał wyrok za zranienie nożem uczestników podobnej parady w 2005 r. Tuż po wyjściu zaczął otwarcie nawoływać do ataków w czasie tegorocznej imprezy: udzielił nawet wywiadu lokalnej religijnej stacji radiowej, rozdawał ulotki. Wydawałoby się, że jerozolimska...

10507

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]