Reklama

Ładowanie...

Korzenie i skrzydła

17.05.2011
Czyta się kilka minut
Justyna Dąbrowska, psycholog:Pogląd, że rozmowa z nastolatkiem o seksie jest zachęcaniem go do seksu, to mit. Choćby dlatego, że młodych ludzi naprawdę do seksu nie trzeba zachęcać. Rozmawiali Michał Kuźmiński i Artur Sporniak
M

Michał Kuźmiński, Artur Sporniak: Statystycznie co piąty chłopiec i co siódma dziewczynka do 15. roku życia podjęli już współżycie. Czy te dane Panią niepokoją?

Justyna Dąbrowska: Niepokoją, bo te dzieci podejmują współżycie seksualne pod wpływem impulsu. Trudno tu mówić o świadomej decyzji. A życie seksualne to jest sprawa poważna, nie zabawka, błahostka. Poza tym nastolatki nie są przygotowane do tego, aby stać się rodzicami. Te badania pokazują że bardzo wielu młodych ludzi jest pozostawionych samym sobie.

I tu tkwi błąd popełniany przez nas, dorosłych?

To niejeden błąd, sprawa jest bardziej skomplikowana. Są co najmniej dwa źródła, z których młodzi powinni czerpać wiedzę o ciele i seksualności. Pierwszym jest dom, drugim szkoła. W idealnej sytuacji, z domu warto wynieść pewną ogólną...

19687

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]