Reklama

Konstytucje w lombardzie

Konstytucje w lombardzie

02.05.2011
Czyta się kilka minut
Lombard jest miejscem przykrym o tyle, o ile patrząc na towary tam wystawione, myślimy nie o kupowaniu, a o doli człowieczej.
N

Nie chadzam do lombardów. Gdybym miał wybór: pójść do lombardu albo przepłacić, wolę przepłacić. Mechanizm owej niechęci i zachowań nierynkowych jest nader poczciwy. W lombardzie leżą przecież przedmioty z biedy tam przyniesione i zastawione.

W witrynach mijanych lombardów widuję głównie telewizory. Stary plastik i matowe szkło, ustawione w piramidy. Nawiasem mówiąc, nie słyszałem, by w lombardzie leżał przedmiot, który chciałbym mieć. Na pewno bardzo nie chciałbym siedzieć przed telewizorem, którego ktoś się pozbył z powodu elementarnego braku - nawet jeżeli ten brak oznaczał półlitrówkę podejrzanie różowej nalewki. Piramida telewizorów jako znak wyniesienia najcenniejszego przedmiotu ma swoją, wcale nie małą dramaturgię. Wyszarpnięcie telewizora z domu, jako akt ostatecznej desperacji mnie przekonuje, ta ostateczna bieda, bez serialu, meczu, wielkiego ślubu...

4159

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]