Reklama

Koniec Berlusconiego

Koniec Berlusconiego

15.11.2011
Czyta się kilka minut
Silvio Berlusconi dotrzymał słowa: gdy tylko parlament uchwalił ustawę oszczędnościową, która ma uratować włoskie finanse, podał się do dymisji.
M

Miejsce premiera - "złodzieja" i "bufona", jak wołał za nim tłum - zajmie Mario Monti,

ekonomista z tytułem profesorskim i były komisarz Unii Europejskiej. Oczywiście, jeśli zdoła utworzyć rząd, a parlament ten rząd zatwierdzi. Powierzenie stanowiska Montiemu spełnia oczekiwania wielu Włochów. Desygnowany premier jest specjalistą od gospodarki, co budzi nadzieję, iż sprawnie połączy działanie na rzecz redukcji gigantycznego zadłużenia (sięga ono dwóch bilionów euro) z pobudzaniem wzrostu gospodarczego. Nie ciągnie się za nim żaden skandal ani afera, ma też dobrą opinię za granicą. A poza tym: przyszły premier po prostu nie jest Berlusconim - i to już w punkcie wyjścia stanowi duży atut, szczególnie dla tych, którzy od tygodni lamentują, iż "Berlusconi przynosi Włochom wstyd".

Czy rzeczywiście? Berlusconi istotnie nie ma w Europie dobrej prasy...

1847

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]