Reklama

Nauczki z cudzych błaznów

Nauczki z cudzych błaznów

04.03.2013
Czyta się kilka minut
Wynik włoskich wyborów musi psuć nastrój każdemu, kto boi się o delikatną równowagę w strefie euro. I to bynajmniej nie tylko dlatego, że trzecia gospodarka eurolandu może mieć kłopot z powołaniem rządu. Problem jest dużo poważniejszy.
Lokalni aktywiści Ruchu Pięciu Gwiazd, założonego przez komika Beppe Grillo, w drodze na wiec; Livorno, 22 lutego 2013 r. Fot. Laura Lezza / GETTY IMAGES / FPM
W

Włochy przyzwyczaiły nas do doniesień, które są wdzięcznym surowcem do karmienia stereotypów o niezbornych południowcach, niedających się wrzucić w ryzy sprawnego zarządzania i odpowiedzialnej polityki.
Łatwo więc i dziś kwitować wyniki włoskich wyborów konkluzją o kolejnej groteskowej wygranej – tym razem nie jednego, ale aż dwóch błaznów. Tako rzecze Peer Steinbrück, socjaldemokratyczny pretendent do kanclerstwa Niemiec. Podobnie myśli londyński „Economist”: na okładce głosi, że strefie euro zagrażają dwaj klowni, jeden (Silvio Berlusconi) jest „horyzontalnym premierem”, ma 76 lat (z wyjątkiem swych włosów), a jego przekaz to „wpadajcie do mnie i przyprowadźcie kumpli”. Drugi komik (Beppe Grillo) tymczasem występuje na stojąco, jest nowicjuszem politycznym i żąda wstrzymania spłaty długów przez państwo.
NIEBEZPIECZNE OGNIWO
Można redaktorom...

18252

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]