Reklama

Ładowanie...

Nauczki z cudzych błaznów

04.03.2013
Czyta się kilka minut
Wynik włoskich wyborów musi psuć nastrój każdemu, kto boi się o delikatną równowagę w strefie euro. I to bynajmniej nie tylko dlatego, że trzecia gospodarka eurolandu może mieć kłopot z powołaniem rządu. Problem jest dużo poważniejszy.
Lokalni aktywiści Ruchu Pięciu Gwiazd, założonego przez komika Beppe Grillo, w drodze na wiec; Livorno, 22 lutego 2013 r. Fot. Laura Lezza / GETTY IMAGES / FPM
W

Włochy przyzwyczaiły nas do doniesień, które są wdzięcznym surowcem do karmienia stereotypów o niezbornych południowcach, niedających się wrzucić w ryzy sprawnego zarządzania i odpowiedzialnej polityki.
Łatwo więc i dziś kwitować wyniki włoskich wyborów konkluzją o kolejnej groteskowej wygranej – tym razem nie jednego, ale aż dwóch błaznów. Tako rzecze Peer Steinbrück, socjaldemokratyczny pretendent do kanclerstwa Niemiec. Podobnie myśli londyński „Economist”: na okładce głosi, że strefie euro zagrażają dwaj klowni, jeden (Silvio Berlusconi) jest „horyzontalnym premierem”, ma 76 lat (z wyjątkiem swych włosów), a jego przekaz to „wpadajcie do mnie i przyprowadźcie kumpli”. Drugi komik (Beppe Grillo) tymczasem występuje na stojąco, jest nowicjuszem politycznym i żąda wstrzymania spłaty długów przez państwo.
NIEBEZPIECZNE OGNIWO
Można redaktorom...

18252

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]