Reklama

Monti, nadzieja Italii

Monti, nadzieja Italii

10.07.2012
Czyta się kilka minut
Kryzysu nie widać tu od razu. Drożeje paliwo, ale na ulicach tłok; ceny rosną, ale klientów to nie odstrasza. Jednak to pozory normalności: coraz więcej Włochów jest zagrożonych biedą, gospodarka ma coraz większe kłopoty, narasta pesymizm.
Szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi oraz liderzy państw Unii przedstawienia podczas karnawału w Viareggio. 5 lutego 2012 r. fot. Fabio Muzzi / AFP / East News
D

Dzień św. Jana Chrzciciela, patrona Turynu, uczczono w tym roku pokazem ogni sztucznych nad Padem, przy wielkim placu Vittorio Veneto. Władze miasta postanowiły nie zważać na oszczędności, z powodu których przed rokiem fajerwerków nie było. Ta rzadka w czasach kryzysu hojność miała jednak czytelny podtekst w postaci transmisji meczów z Euro 2012: turyńską „strefę kibica” urządzono właśnie na placu.

MONTI WYMAGA POŚWIĘCEŃ

Hojność nagrodzona została podwójnie: 24 czerwca drużyna włoska nie tylko rozgrywała mecz ćwierćfinałowy z Anglią, ale go wygrała. Po takim wyniku na placu zapanowała euforia, a fajerwerki na ciemnym niebie były jak czytelny zapis zwycięstwa. Turyńczycy docenili starania władz, tym bardziej że nie były one oczywiste. Przecież 2 czerwca, w Dniu Republiki, który jest świętem narodowym, nie było na przykład oczekiwanego koncertu orkiestry...

12463

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]