Reklama

Monti, nadzieja Italii

Monti, nadzieja Italii

10.07.2012
Czyta się kilka minut
Kryzysu nie widać tu od razu. Drożeje paliwo, ale na ulicach tłok; ceny rosną, ale klientów to nie odstrasza. Jednak to pozory normalności: coraz więcej Włochów jest zagrożonych biedą, gospodarka ma coraz większe kłopoty, narasta pesymizm.
Szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi oraz liderzy państw Unii przedstawienia podczas karnawału w Viareggio. 5 lutego 2012 r. fot. Fabio Muzzi / AFP / East News
D

Dzień św. Jana Chrzciciela, patrona Turynu, uczczono w tym roku pokazem ogni sztucznych nad Padem, przy wielkim placu Vittorio Veneto. Władze miasta postanowiły nie zważać na oszczędności, z powodu których przed rokiem fajerwerków nie było. Ta rzadka w czasach kryzysu hojność miała jednak czytelny podtekst w postaci transmisji meczów z Euro 2012: turyńską „strefę kibica” urządzono właśnie na placu.

MONTI WYMAGA POŚWIĘCEŃ

Hojność nagrodzona została podwójnie: 24 czerwca drużyna włoska nie tylko rozgrywała mecz ćwierćfinałowy z Anglią, ale go wygrała. Po takim wyniku na placu zapanowała euforia, a fajerwerki na ciemnym niebie były jak czytelny zapis zwycięstwa. Turyńczycy docenili starania władz, tym bardziej że nie były one oczywiste. Przecież 2 czerwca, w Dniu Republiki, który jest świętem narodowym, nie było na przykład oczekiwanego koncertu orkiestry...

12463

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]