Reklama

Najbogatszy, najsprytniejszy, największy

Najbogatszy, najsprytniejszy, największy

25.01.2006
Czyta się kilka minut
Nad Pałacem Chigi, będącym siedzibą włoskiego premiera, zabłysło słońce, którego płomień czule musnął zbroję rycerza przygotowującego się do kolejnej bitwy. Wieńcząca hełm przyłbica skrywa twarz wyszczerzoną w szalonym uśmiechu. Sam rycerz, skromnej postury, lecz żelaznego charakteru, jest pewien swego, jakby mu zwycięstwo obiecała Opatrzność.
Premier Silvio Belrusconi (fot. Radosław Korzycki)
P

Patetyczne porównywanie premiera Włoch Silvio Berlusconiego do baśniowego bohatera - choć większość pojawiających się tu wątków z łatwością ulega fabularyzowaniu - niesie ryzyko spłycenia problemu ekscentrycznego polityka do drugorzędnej, skandalizującej historyjki. Bo ani premier nie jest obłędnym i samotnym Don Kichotem, ani włoska opozycja, w Berlusconim widząca zło wcielone, nie wyróżnia się szczególną cnotą. Typowy dla feerycznego krajobrazu smok, dotąd kojarzony z mafią, w istocie nie ma widzialnej postaci, a jego duch przenika wszystkie przestrzenie włoskiego życia publicznego.

Ot, taka kraina, w której wszystko wygląda inaczej, niż powinno.

Skandal wycisza skandal

Nowy rok zaczął się we Włoszech od dwóch wstrząsów, które zapowiadają ostrą walkę polityczną. Jej finałem będą wybory parlamentarne 9...

10079

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]