Reklama

Ładowanie...

Komedia? Tragedia?

02.10.2006
Czyta się kilka minut
Powrót Lupy do sprawdzonego autora mógł się wydawać rozwiązaniem bezpiecznym. Tymczasem jest przeciwnie. Reżyser w "Na szczytach panuje cisza przeprowadza rozmowę ze swoimi poprzednimi spektaklami. Weryfikuje, pogłębia i doprowadza dialog z Bernhardem do ostatniego słowa.
Władysław Kowalski jako Moritz Meister /fot. K. Bieliński
"

"Czy to komedia? Czy to tragedia?" - pyta w jednym z opowiadań Thomas Bernhard. Odpowiedź znajduje u Schopenhauera, dla którego życie ludzkie jest komiczne, gdy spojrzeć na nie w wymiarze codziennym, tragiczne zaś - ujrzane z szerszej perspektywy. Twórczość Bernharda zawiera się w tym stwierdzeniu. Bernhard-kabotyn, prześmiewca, błazen, egocentryk, uzurpator z jednej strony i Bernhard bezradny wobec pytania o śmierć - z drugiej. Te dwa bieguny są nierozłączne: człowiek Bernharda to komediant obsadzony w tragedii.

Lupa czytając Bernharda, uruchamia obydwa bieguny, jednak zawsze ciąży w kierunku ostatniego. W tym kontekście pierwsza połowa "Na szczytach..." jest niespodzianką. Reżyser rytmizuje pozbawione przecinków i kropek monologi Bernharda, nadając im zwartość potocznej rozmowy, która zaskakuje niemal rodzajową lekkością.

Anna Meister...

9618

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]