Reklama

Nie lękajmy się

Nie lękajmy się

22.05.2005
Czyta się kilka minut
Przedstawienie jest nieogarnione jak ocean, podobnie jak tekst, z którego się narodziło. Tekst nie daje się jednoznacznie określić gatunkowo. Teatr staje się wypowiedzią swobodną, podporządkowaną jedynie myśli, wielką akuszerką sensów. Ale sensy w Zaratustrze Krystiana Lupy, podobnie jak w dziele Nietzschego, nierozerwalnie związane są ze wzruszeniami. To teatralny poemat filozoficzny.
L

Lupa użył tekstów głównie z pierwszej i czwartej części “To rzekł Zaratustra". Wypełniają one pierwszy i drugi akt. W trzecim posłużył się fragmentem tekstu Einara Schleefa “Nietzsche. Trylogia" przenosząc sprawy ducha i myśli Nietzschego w obszar biograficzny, konfrontując, by tak rzec, ducha z ciałem. Zaratustrów jest trzech: młody, grany przez Michała Czarneckiego, dojrzały, w którego wciela się Zbigniew Kaleta i stary, będący utożsamieniem Zaratustry i Fritza, grany przez Krzysztofa Globisza. Spektakl ma bardzo precyzyjną strukturę narracyjną, spiętą scenami dziejącymi się współcześnie, w których praca, a raczej klęska myśli Nietzschego ukazana jest w kontakcie z brutalnością ulicy.

Śmierć linoskoczka

Zaczyna się niezauważenie. Aktorzy przychodzą razem z widzami, w codziennych współczesnych ubraniach. Niektórzy wchodzą na...

14306

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]