Reklama

Kolejny rząd, kolejne „czystki"

Kolejny rząd, kolejne „czystki"

11.12.2007
Czyta się kilka minut
Polskie partie są jak średniowieczne dwory: feudalni panowie muszą dbać oswych wasali, by ci mieli zczego żyć. Czy musi tak być zawsze?.
K

Kiedy telefon od posła Iks zadzwonił po raz pierwszy, samorządowiec Igrek bardzo się zdziwił. Nie zdziwiło go to, że poseł - w minionej kadencji Sejmu piętnujący wszelkie nadużycia - w ogóle do niego dzwoni. Telefony "z góry" nie były czymś niezwykłym, a troska o posady dla "swoich" ludzi (w spółkach i instytucjach) to cecha wszystkich partii. Igreka zdumiał powód telefonu Iksa - poseł negocjował wysokość pensji swoich wasali, których polecał na różne stanowiska.

Drabina feudalna

Nie ma tu znaczenia, kim jest Iks: takie sytuacje nie są wyjątkiem i dotyczą wszystkich partii. Teraz, po objęciu rządów przez PO i PSL, powraca więc pytanie: czy przez państwowe i samorządowe instytucje przejdzie "miotła", która wymiecie ludzi mianowanych przez PiS, LPR i Samoobronę, a zastąpi ich osobami z Platformy i PSL?

Tak było do tej pory. Dziś...

6584

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]