Reklama

Tajemnica sukcesu ludowców

Tajemnica sukcesu ludowców

04.01.2015
Czyta się kilka minut
Losy PSL-u pokazują drogę wszystkim, którzy chcieliby zaistnieć w polityce na sposób ciekawszy niż wojna kulturowa: zarządzane na zimno lęki i nienawiści pomiędzy „moherami” i „lemingami”, „nieudacznikami” i „tymi, którym się powiodło”.
Janusz Piechociński podczas wieczoru wyborczego, Warszawa, 16 listopada 2014 r. Fot. Karol Serewis / EAST NEWS
S

Sensacja, jaką był wynik PSL w wyborach samorządowych, stała się ośrodkiem nowego konfliktu między PiS a obozem władzy. „Sfałszowane wybory”, „pomyłka wynikająca z kształtu wyborczej książeczki” – te hasła ukrywały gigantyczne rozczarowanie wynikami wyborów samorządowych ze strony Jarosława Kaczyńskiego i PiS. Stało się oczywiste, że nawet postępująca demobilizacja elektoratu PO nie będzie dla prawicowej opozycji przepustką do władzy. Nie tylko na poziomie miast i województw, ale przede wszystkim w wymiarze ogólnokrajowym. Narodowcy zabrali Kaczyńskiemu prawicową młodzież nuncjusz zabrał mu wsparcie najbardziej zdeterminowanych biskupów.
Jednak to PSL zadał najboleśniejszy cios jego nadziejom, odbierając elektorat rolniczy. Bez tego elektoratu, bez społecznej i gospodarczej elity polskiej wsi zarządzana przez Kaczyńskiego rewolucja prowincji przeciwko „upadłym moralnie” i...

12418

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]