Reklama

Kolejka, czyli PRL

12.04.2011
Czyta się kilka minut
Idea "Kolejki" - planszowej gry historycznej, wydanej przez IPN - jest prosta: każdy gracz, obywatel PRL, ma przed sobą listę zakupów, które musi zrobić.
M

Musi wyposażyć mieszkanie z przydziału, wysłać dzieci na kolonię, wyprawić Pierwszą Komunię itd. W zdobywaniu niezbędnych dóbr bierze udział cała rodzina, gracz ma do dyspozycji pięć figurek jej członków, których ustawia w kolejkach przed sklepami. Na mapie jest zaś pięć sklepów: spożywczy, meblowy, odzieżowy, RTV-AGD i kiosk. Ale towary, jak to w socjalistycznej gospodarce, nie czekają w sklepach - to my musimy na nie czekać. A gdy już wszyscy się ustawią w kolejkach, okazuje się, do którego sklepu "rzucili" towar...

Jednak nie znaczy to, że można go kupować. Zaczyna się czas kolejkowych przepychanek: każdy gracz ma w ręku karty, oddające różne wydarzenia. Używając ich, może np. założyć listę kolejkową, zarządzić remanent albo przesunąć się przed kogoś stojącego z przodu, bo "pan tu nie stał!". To główny mechanizm, z jednej strony zabiegania o towary, a z...

3463

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]