Reklama

Ładowanie...

Medyczna dolina

07.01.2013
Czyta się kilka minut
Jak będzie się za kilka, może kilkanaście lat diagnozowało i leczyło nowotwory? Czy można wyhodować człowiekowi części zamienne? Czy da się przywracać wzrok? Niemieccy naukowcy szukają odpowiedzi już dziś.
Na Wydziale Anatomii Klinicznej na Uniwersytecie Eberharda Karola w Tybindze, który zajmuje się m.in. minimalnie inwazyjnymi technikami chirurgii. Fot. Volker Lannert / DAAD
N

Niemiecki rząd inwestuje w najnowsze technologie medyczne – pomaga finansowo zarówno dużym uniwersytetom, jak i małym firmom. Tzw. Medyczna Dolina to coś bardziej formalnego niż amerykańska Dolina Krzemowa. Jest zarejestrowanym stowarzyszeniem, skupia 180 firm, dla których pracuje łącznie 16 tys. osób. Do tego 40 szpitali z pół milionem łóżek i współpraca z naukowcami na uniwersytetach i w centrach badawczych.

Dolina to jednak nie tylko liczby, ale przede wszystkim badania, które wyprzedzają teraźniejszość.

RAKA TRZEBA ZOBACZYĆ

Niemieckie Centrum Badań nad Rakiem (DKFZ), z budżetem przekraczającym 180 mln euro rocznie i armią ponad 2 tys. pracowników, wyznacza sobie jasne cele: znaleźć przyczyny raka, poprawić wykrywalność i metody leczenia. – Jednym z prostszych pomysłów jest zmiana stylu życia. Należy po pierwsze nie palić, po drugie, trzymać...

8472

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]