Reklama

Włókna jak z komiksu

Włókna jak z komiksu

27.02.2012
Czyta się kilka minut
W stosunku do swojej masy jest silniejsza od stali. Oraz niezwykle elastyczna. Do czego może służyć pajęcza nić? I jak naukowcy chcą ją pozyskać?
Araneus gemmoides, zwany „kocią mordką”, do omotania ofiary używa jednego z siedmiu typów nici, jakie potrafią snuć pająki fot. Brian Clark / University of Wyoming
K

Komiksowy bohater Spiderman, czyli człowiek-pająk, miał niewyobrażalnie mocną sieć. Nie tylko łapał w nią przestępców, ale także poruszał się na niej między wieżowcami. Naukowcy od wielu lat próbują wyprodukować włókna wytrzymałe, a jednocześnie lekkie. Pajęczyna jest świętym graalem tych poszukiwań.

Przełomu w badaniach nad superwytrzymałym włóknem dokonali niedawno amerykańscy naukowcy z University of Wyoming. Wspierała ich zajmująca się na tym uniwersytecie od lat białkami pajęczyny, pochodząca z Polski genetyk Dagmara Motriuk-Smith. A w realizacji planu produkcji pajęczyny na przemysłową skalę zaczynają pomagać naukowcom... jedwabniki i kozy.

Pajęczy gen

– Wytrzymałość sama w sobie to jedna rzecz. Ale pajęczyna ma jeszcze dodatkową fascynujacą właściwość: może się rozciągać. I to o niemało, bo o 40 procent swojej początkowej długości –...

7883

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]