Reklama

Ładowanie...

Włókna jak z komiksu

27.02.2012
Czyta się kilka minut
W stosunku do swojej masy jest silniejsza od stali. Oraz niezwykle elastyczna. Do czego może służyć pajęcza nić? I jak naukowcy chcą ją pozyskać?
Araneus gemmoides, zwany „kocią mordką”, do omotania ofiary używa jednego z siedmiu typów nici, jakie potrafią snuć pająki fot. Brian Clark / University of Wyoming
K

Komiksowy bohater Spiderman, czyli człowiek-pająk, miał niewyobrażalnie mocną sieć. Nie tylko łapał w nią przestępców, ale także poruszał się na niej między wieżowcami. Naukowcy od wielu lat próbują wyprodukować włókna wytrzymałe, a jednocześnie lekkie. Pajęczyna jest świętym graalem tych poszukiwań.

Przełomu w badaniach nad superwytrzymałym włóknem dokonali niedawno amerykańscy naukowcy z University of Wyoming. Wspierała ich zajmująca się na tym uniwersytecie od lat białkami pajęczyny, pochodząca z Polski genetyk Dagmara Motriuk-Smith. A w realizacji planu produkcji pajęczyny na przemysłową skalę zaczynają pomagać naukowcom... jedwabniki i kozy.

Pajęczy gen

– Wytrzymałość sama w sobie to jedna rzecz. Ale pajęczyna ma jeszcze dodatkową fascynujacą właściwość: może się rozciągać. I to o niemało, bo o 40 procent swojej początkowej długości –...

7883

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]