Reklama

Kochanej Mamósi

Kochanej Mamósi

13.03.2016
Czyta się kilka minut
Córka Matiego Greenberga twierdzi, że w jego ratowaniu brali udział Polacy oraz anioł, który został w pracy po godzinach.
Zdjęcie Tolka – Matiego, ofiarowane w 1946 r. Wandzie Bulik. Fot. Archiwum prywatne
P

Pierwszy obraz, który zapamiętał z dzieciństwa, rozmazały łzy. Widać przez nie niewiele: ma trzy lata, siedzi w pociągu, obok leży paczka zawinięta w niebieski papier. Chwilę wcześniej była z nim jakaś kobieta. Powiedziała, że musi na chwilę odejść. Nie wraca. Mati boi się, piąstkami trze powieki napuchnięte od wzbierającego płaczu.

Kolejne wspomnienie: z tabunem dzieci skacze po workach z mąką, do jednego wpada, mąka bieli mu jasne loki, on zanosi się od śmiechu. Miejsce jest jasne i dobre, pachnie świeżo upieczonym chlebem. Strach z pociągu minął. Teraz opiekuje się nim młoda kobieta. Czasem przebiera go za dziewczynkę i wywozi do miasta, gdzie obcy ludzie zachwycają się jego urodą.

Tyle Mati Greenberg pamięta ze swojego dzieciństwa w Polsce w latach 1940-45. Między wspomnieniami są obszerne luki, nie potrafi połączyć ich w spójną całość. Nie wie, jakim cudem znalazł...

18378

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]