Reklama

Tropiciel przodków

Tropiciel przodków

26.07.2015
Czyta się kilka minut
Detektywów genealogicznych w Izraelu jest garstka, a popyt na ich pracę ogromny. Gdy odchodzą ostatni świadkowie, rodziny gorączkowo szukają bliskich. Tropy zwykle wiodą do Polski.
Gidi Poraz / Fot. Karolina Przewrocka
W

W książce telefonicznej Krakowa sprzed roku 1939 widnieje pod literą „H”: „Hojtasz Karol, wł. zakł. kraw., Zielona 14”. I numer telefonu.

Dziś, 80 lat później, książka leżałaby pewnie w archiwach, gdyby nie wiadomość, która dociera do działu genealogii Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Wysyła ją z Pomorza R., siostrzenica Teresy, która szuka ciotki; ta podobno wciąż żyje, podobno w Izraelu. Czy mój ojciec był Żydem? – dopytuje R. Kim byli pozostali członkowie rodziny? R. jest w kropce, chce wiedzieć. Pracownicy ŻIH-u uruchamiają kontakty.

Chwilę później Gidi Poraz zaciera ręce, gdy w swoim domu w niewielkim moszawie [tradycyjnej spółdzielni rolniczej – red.], gdzieś na południu Izraela, odbiera maila z ŻIH-u. Potrzebuje kilku dni, aby ustalić, że nie tylko pani R. szuka Teresy. I że sprawa jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać.

...

11880

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Czy mozna sie dowiedziec jak sie z Gidim skontaktowac?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]