Reklama

Kluczem do zdrady jest zaufanie

Kluczem do zdrady jest zaufanie

18.12.2006
Czyta się kilka minut
Jeśli informacja o współpracy Andrzeja Grajewskiego z WSI potwierdziłaby się, byłoby to bodaj pierwsze ujawnienie współpracownika niezwiązanego nigdy ze służbami PRL i pozyskanego przez służby demokratycznego już kraju. Skąd jednak towarzyszący temu ton oskarżenia?.
rys. M. Owczarek
W

Współpraca ze specsłużbami to wejście na grząski teren. Niezależnie, czy tworzą one struktury państw demokratycznych, czy nie. W Polsce teren jest jeszcze bardziej grząski.

- Mamy do czynienia z niechęcią do tajnej policji płynącą z lekcji historii. Tajne służby w Polsce prawie od zawsze były obce. Gdy inne narody kształtowały normalne odruchy w relacjach państwo-obywatel, Polacy wyrabiali w sobie niechęć do władzy państwowej - uważa Bartłomiej Sienkiewicz, ekspert ds. wschodnich, który na początku poprzedniej dekady sam współtworzył polskie służby specjalne.

Co najmniej od czasów Stanisława Brzozowskiego, oskarżonego o współpracę z carską ochraną, zarzut o agenturalność to nad Wisłą jedna z największych obelg. Czy w państwach od stuleci niepodległych i demokratycznych rzecz ma się inaczej? W popkulturowej wersji ? la James Bond każdy obywatel...

15374

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]