Reklama

Kłopotliwy triumf geeka

Kłopotliwy triumf geeka

23.04.2018
Czyta się kilka minut
Internet otworzył wielkie popkulturowe archiwum, które pozwala każdemu rozwinąć znawstwo dowolnego tematu w wersji instant. Wielkie archiwum tworzy kulturę ciągłej gry cytatami, opartą na pastiszu i nostalgii.
Kadr z filmu Stevena Spielberga „Player One” WARNER BROS.
W

W pierwszej dziesiątce najchętniej oglądanych filmów w Stanach Zjednoczonych w ostatnim roku jest aż sześć superprodukcji o komiksowych superbohaterach. 26 kwietnia premierę będzie miał kolejny film, który dołączy najpewniej do tej stawki: „Avengers. Wojna bez granic”, zbierający komiksowych bohaterów, których w ciągu ostatnich dziesięciu lat w powiązanych ze sobą fabularnie superprodukcjach wprowadzało na ekran należące do Disneya studio Marvel Entertainment.

Wielki sukces komiksowych ekranizacji może być kolejnym dowodem na to, że we współczesnej kulturze dawna nisza, śledzona przez odbiorców określanych mianem nerdów czy geeków, staje się głównym, hegemonicznym nurtem kultury. Artykuły z nagłówkiem „dziś wszyscy jesteśmy nerdami/geekami” od ponad dekady, rok w rok, powracają w prasie całego zachodniego świata. I faktycznie można znaleźć wiele argumentów na potwierdzenie tej...

12298

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]