Reklama

Kłopotliwa świętość

Kłopotliwa świętość

01.06.2009
Czyta się kilka minut
Nie wiem, czy - jak głosi "La Stampa" - publikacja książki Wandy Półtawskiej ("Beskidzkie rekolekcje. Dzieje przyjaźni księdza Karola Wojtyły z rodziną Półtawskich", recenzowanej przeze mnie w "TP" nr 14/09) opóźni proces beatyfikacyjny Jana Pawła II. Wszystko zależy od tego, czy materiały w niej zawarte były wcześniej dostarczone do trybunału. Rozpoczynając badanie czyjejś świętości, trybunał kościelny wzywa osoby posiadające takie świadectwa do ich przekazania. Trudno sobie wyobrazić, by we wstępnych etapach procesu pominięto zeznania doktor Półtawskiej.
J

Jeśli jednak korespondencja Papieża (wcześniej księdza, biskupa, kardynała) z rodziną Półtawskich nie była znana prowadzącym proces, wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze się odwlecze, bo ten materiał trzeba będzie przeczytać. Nie ma jednak powodu do narzekań, przeciwnie: należy się cieszyć, bo sprawy kanonizacyjne i beatyfikacyjne powinny być tak prowadzone, aby po wyniesieniu na ołtarze nie było żadnych niespodzianek.

Nie rozumiem niecierpliwości, z jaką się oczekuje beatyfikacji. Nie rozumiem, dlaczego ma być ona "rychła". Jeśli Jan Paweł II jest świętym, to jest nim także bez procesu i orzeczeń. A kościelne orzeczenie i procesy niech będą dłuższe, ale prowadzone lege artis. Takie stanowisko zresztą zajmuje Stolica Apostolska.

Sama książka w niczym nie podważa opinii świętości Jana Pawła II, o czym łatwo można się przekonać podczas lektury....

1778

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]