Reklama

Kłopot z zapominaniem

Kłopot z zapominaniem

28.12.2013
Czyta się kilka minut
Marcin Trzciński, socjolog: Piwnica to metafora tej części naszego umysłu, która jest zamknięta na klucz i zasłonięta dodatkowo jakimiś deskami. Magazynujemy tam rzeczy, o których nie chcemy pamiętać, ale których nie jesteśmy w stanie wyrzucić.
Fot. Archiwum prywatne
F

FILIP SPRINGER: Dlaczego zszedłeś do piwnicy?
MARCIN TRZCIŃSKI: Wszystko zaczęło się od domowego zbieractwa. Moja żona ma tendencję do gromadzenia rzeczy, ja mam trochę mniejszą. Mieliśmy w domu nawet z tego powodu małe awanturki. Ja coś wyrzucałem, ona wolała, żeby to trafiło do piwnicy. Ta jej niechęć czy wręcz niezdolność wyrzucania zaczęła mnie zastanawiać.
Zawodowo zajmuję się badaniami rynku. Żeby wyczuć potrzeby klientów, zbadano już ich śmietniki, lodówki, kosmetyczki, wyciągi z kont – tej wiedzy używa się dziś, by przygotowywać nowe oferty. Ja jednak nie zacząłem badać piwnic po to, by coś ludziom sprzedać, to był projekt robiony z czystej ciekawości. Bo skoro można coś powiedzieć o człowieku, przeszukując jego śmieci, to z pewnością da się też to zrobić, oglądając jego piwnicę.
I czego się dowiedziałeś?
...

10557

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]