Reklama

#DOM (14): Filip Springer. Dom na 13 piętrze

#DOM (14): Filip Springer. Dom na 13 piętrze

16.06.2021
Czyta się kilka minut
„Ja nie widzę w Polskim Ładzie jakiejkolwiek propozycji na rozwiązanie problemu mieszkaniowego. Co gorsza, myślę, że nie widzą jej nawet ci, którzy ten ład wymyślili”.
#DOM Cykl Krzysztofa Storego w Podkaście Powszechnym

Posłuchaj

N

Na tysiąc mieszkańców mamy w Polsce 386 mieszkań. Mamy też 2 miliony dorosłych ludzi w wieku 25-34 lat, których nie stać na wyprowadzkę i samodzielne życie. Oraz miliony długu w kredytach hipotecznych, które stały się jedyną przepustką do własnego mieszkania. W tym odcinku rozmawiamy o domu w bardzo dosłownym znaczeniu tego słowa. Moim gościem jest Filip Springer, reporter, autor książki „13 pięter”.

Filip Springer / archiwum prywatne
Filip Springer / archiwum prywatne

Filip Springer: „Pytałem, czy fiasko kolejnych programów mieszkaniowych to nie jest jakiś wielki spisek banków i deweloperów. Niestety nie. Spisek wymaga myślenia wiele lat do przodu, a tak się w Polsce nie robi.  Żaden spisek… po prostu emergentna cecha systemu”.


CZYTAJ TAKŻE:

Krzysztof Story: Wkład własny do kredytu to pierwsze wymaganie banków. A dla wielu młodych największe wyzwanie pierwszych lat dorosłego życia.

MAGDALENA MILERT, architektka, autorka @pieing: Mieszkanie ma zaspokajać nasze potrzeby. Małe metraże musi rekompensować otoczenie. Dzielnica powinna być przedłużeniem naszego salonu.


DOM. Te trzy litery są jednymi z pierwszych, które poznajemy w życiu. To główny bohater naszych dziecięcych rysunków. Najbliższa nam przestrzeń. W tym cyklu Podkastu Powszechnego Krzysztof Story rozmawia z gośćmi, którzy pokazują, że dom to znacznie więcej niż tylko cztery ściany.

pobierz RSS Słuchaj w iTunes Słuchaj w Google Podcasts Słuchaj w Spotify Lecton

PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie. Zapraszają Marta Filipiuk-Michniewicz, Michał Kuźmiński i Marcin Żyła.

Co miesiąc także audycje w autorskich cyklach: Punkt zwrotny oraz Własny pokój: Katarzyna Kubisiowska i jej goście | #DOM, czyli rozmowy Krzysztofa Storego o małej ojczyźnie | Sztuka powszechnie nieznana: Magdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet 

ZOSTAŃ PATRONEM PODKASTU POWSZECHNEGO NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca: Audioteka.pl

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.