Do piekła nie pójdę

Jeździłem na rowerze po gminie Janowice Wielkie, pytałem ludzi, skąd są. O ich miejsce, co z nimi zrobiło, i co oni robią z tym miejscem.

Reklama

Do piekła nie pójdę

Do piekła nie pójdę

01.10.2018
Czyta się kilka minut
Jeździłem na rowerze po gminie Janowice Wielkie, pytałem ludzi, skąd są. O ich miejsce, co z nimi zrobiło, i co oni robią z tym miejscem.
ŁUKASZ KORZENIOWSKI / FORUM
Z

Zapytałem w Trzcińsku panią w sklepie, czy ma dla mnie opowieść. Poleciła sąsiadkę, rocznik 1949. Sąsiadka umówiła się na placu zabaw, nowiutkim i pstrym od plastików dla dzieci. Miejsce po młynie wodnym, po którym nie ma żadnego śladu. Żarna i cały mechanizm młyna ktoś ukradł jednej nocy. Zostały tylko wielkie śruby.

– Młyn pamiętam, bo tam Nowacy czy Nowaki (jak to się mówi?) chcieli mnie utopić. Wrzucili moją lalkę do głębokiej dziury. Dziurą schodziło się z młyna do młynówki, strumienia, który poruszał młyńskie koła. „Idź po lalkę”, powiedzieli. Popatrzyłam w dół i powiedziałam: „Do piekła nie pójdę”. Do młynówki wpadła córeczka młynarza, miała trzy lata. Strumyk ją porwał i poniósł do Bobru, ale zaczepiła się sukienką o mostek i mój tata ją uratował. Tata był tu pierwszy z Polaków, przydzielał domy osadnikom i wysiedlał Niemców. Ale chyba robił to jak człowiek, bo jak...

24002

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]