Reklama

Ładowanie...

Klęska, która ocaliła Europę

07.04.2014
Czyta się kilka minut
Jak i po co przypominać o bitwie pod Legnicą sprzed 773 lat? Pomysły są coraz bardziej oryginalne.
Bitwa pod Legnicą: tak wyobrażał ją sobie XIV-wieczny autor „Legendy Świętej Jadwigi” Ze zbiorów Muzeum Miedzi w Legnicy
B

Bitwa, która rozegrała się 9 kwietnia 1241 r., należała do najważniejszych batalii średniowiecznej Europy. Mongołowie, którzy podbili już większość Azji i Ruś Kijowską, i parli dalej na zachód przez Europę Środkową, na Legnickich Polach starli się z międzynarodową armią. Na drodze ośmiu tysięcy mongolskich wojowników stanęło sześć tysięcy rycerzy polskich (śląskich, wielkopolskich i małopolskich) i dwa tysiące z Moraw i krajów niemieckich, w tym templariusze oraz krzyżacy.
Koalicja taka zrodziła się z potrzeby chwili: najazd mongolski, nazwany potem pierwszym (po nim przyszły kolejne), zaczął się już w styczniu 1241 r. Zanim dotarli pod Legnicę, Mongołowie spustoszyli ziemię krakowską i sandomierską, obecne Świętokrzyskie, Lubelskie i część Śląska – paląc i mordując. Kilka prób zatrzymania najazdu, podejmowanych przez wojska krakowskie i sandomierskie, skończyły się ich...

7048

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]