Reklama

Kryjówka pod klatką

20.02.2017
Czyta się kilka minut
Podczas niemieckiej okupacji Antonina i Jan Żabińscy ukrywali Żydów w warszawskim zoo. Do kin trafi wkrótce film, który opowie światu o tym niezwykłym polskim małżeństwie: pisarki i przyrodnika.
Antonina i Jan Żabińscy karmią bączka na tarasie swojego domu, Warszawa, maj 1947 r. / Fot. Stanisław Dąbrowiecki / WARSZAWSKI OGRÓD ZOOLOGICZNY
Antonina i Jan Żabińscy karmią bączka na tarasie swojego domu, Warszawa, maj 1947 r. / Fot. Stanisław Dąbrowiecki / WARSZAWSKI OGRÓD ZOOLOGICZNY
W

W Polsce można usłyszeć pogląd – często będący też pragnieniem – aby Hollywood zainteresowało się naszymi losami podczas II wojny światowej i stworzyło o nich obraz w stylu „Szeregowca Ryana”. Superprodukcja Stevena Spielberga z 1998 r. nie tylko ukształtowała na nowo pamięć o udziale Amerykanów w tamtej wojnie, ale dała początek modzie na nowe kinowe opowieści historyczne.

Wkrótce te pragnienia się ziszczą: 24 marca do polskich kin trafi brytyjsko-amerykański film „Azyl” (tytuł oryginalny: „The Zookeeper’s Wife”), wyreżyserowany przez Niki Caro i ze świetną, dwukrotnie nominowaną do Oscara wschodzącą gwiazdą Jessicą Chastain w roli głównej. Wcześniej, 7 marca, w Warszawie odbędzie się przedpremierowy pokaz z udziałem gwiazd.

Film przybliży światu wojenne losy Jana i Antoniny Żabińskich. Widzowie dowiedzą się o Polakach, którzy ukrywali Żydów, o polskiej...

7479

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]