Reklama

Kryjówka pod klatką

Kryjówka pod klatką

20.02.2017
Czyta się kilka minut
Podczas niemieckiej okupacji Antonina i Jan Żabińscy ukrywali Żydów w warszawskim zoo. Do kin trafi wkrótce film, który opowie światu o tym niezwykłym polskim małżeństwie: pisarki i przyrodnika.
Antonina i Jan Żabińscy karmią bączka na tarasie swojego domu, Warszawa, maj 1947 r. / Fot. Stanisław Dąbrowiecki / WARSZAWSKI OGRÓD ZOOLOGICZNY
Antonina i Jan Żabińscy karmią bączka na tarasie swojego domu, Warszawa, maj 1947 r. / Fot. Stanisław Dąbrowiecki / WARSZAWSKI OGRÓD ZOOLOGICZNY
W

W Polsce można usłyszeć pogląd – często będący też pragnieniem – aby Hollywood zainteresowało się naszymi losami podczas II wojny światowej i stworzyło o nich obraz w stylu „Szeregowca Ryana”. Superprodukcja Stevena Spielberga z 1998 r. nie tylko ukształtowała na nowo pamięć o udziale Amerykanów w tamtej wojnie, ale dała początek modzie na nowe kinowe opowieści historyczne.

Wkrótce te pragnienia się ziszczą: 24 marca do polskich kin trafi brytyjsko-amerykański film „Azyl” (tytuł oryginalny: „The Zookeeper’s Wife”), wyreżyserowany przez Niki Caro i ze świetną, dwukrotnie nominowaną do Oscara wschodzącą gwiazdą Jessicą Chastain w roli głównej. Wcześniej, 7 marca, w Warszawie odbędzie się przedpremierowy pokaz z udziałem gwiazd.

Film przybliży światu wojenne losy Jana i Antoniny Żabińskich. Widzowie dowiedzą się o Polakach, którzy ukrywali Żydów, o polskiej...

7479

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]