Reklama

Dziesięć powodów, dla których kochamy Andrzeja Wajdę

Dziesięć powodów, dla których kochamy Andrzeja Wajdę

10.10.2016
Czyta się kilka minut
1. Za wprowadzenie naszego kina w świat
Podczas próby „Biesów” w Starym Teatrze, 1971 r. Fot. Wojciech Plewinski / FORUM
D

Dziełem przełomowym stał się „Kanał”, który wywołał entuzjazm canneńskiej publiczności i rozpoczął polską szkołę filmową. Odtąd przestaliśmy się martwić, że nikt nie rozumie naszej dramatycznej odrębności, bo okazało się, że kiedy opowiada się o niej z talentem – staje się powszechnie zrozumiała. Toteż słynne zdanie z ceremonii oscarowej – „Będę mówił po polsku, bo chcę powiedzieć, co myślę, a myślę zawsze po polsku” – było konsekwencją procesu zapoczątkowanego czterdzieści kilka lat wcześniej.

2. Za polskość z seksapilem

Wynikła ona z legendarnego wyczucia Wajdy do aktorów. Sam zwykł mawiać, że wybór obsady to jeden z dwóch (obok pomysłu na film) wymagających natchnienia elementów pracy reżysera.

W kilku decydujących momentach to natchnienie go nie opuściło. Kiedy Zbigniew Cybulski wąchał spirytus w słynnej „scenie z lampkami” z „Popiołu i...

9735

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]