Reklama

Łamanie języka

Łamanie języka

14.08.2005
Czyta się kilka minut
Kino żyje i ma się dobrze. W Cieszynie - optymistyczny slogan tegorocznego festiwalu Era Nowe Horyzonty znalazł potwierdzenie w rzeczywistości.
Kadry z filmu "Tarnation" Jonathana Caouette'a
F

Festiwal organizowany przez firmę Gutek Film po obu stronach Olzy, podczas którego tysiące młodych ludzi obejrzało w ciągu 11 dni prawie 300 wyjątkowych filmów, nie zawiódł, choć jednocześnie zmusił do zadania kilku istotnych pytań na temat współczesnego kina artystycznego podążającego coraz bardziej krętymi ścieżkami.

Konkurs cieszyński wzbudzał jak zawsze najżywsze emocje. Osiemnaście filmów wyłuskanych przez organizatorów z programu najważniejszych festiwali to nie arcydzieła światowego kina (czy takowe jeszcze powstają?), ale filmy, które uwierają, wiercą dziurę w brzuchu. Choć przyznać trzeba, że dla nałogowych bywalców cieszyńskiego festiwalu i one powoli stają się przewidywalne. Coraz częściej ich hermetyczna dziwaczność zaczyna być rozpoznawana jako konwencja.

Między dziwacznością a prostotą

Młodzi...

17191

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]