Reklama

Śmierć patriarchy?

Śmierć patriarchy?

12.08.2007
Czyta się kilka minut
Bergman wydobywał na wierzch konflikty zrodzicami, kochankami, żonami, dziećmi, przyjaciółmi iwrogami, zsamym sobą wreszcie, iszukał formy, dzięki której mogłyby się one stać podstawą scenariuszy. Wtaki sposób doszedł do stworzenia filmów, które okazały się ważne, może nawet niezbędne dla wielu ludzi.
Ingmar Bergman
"

"Ojciec odszedł spokojnie i łagodnie" - taki komunikat przekazała mediom Eva Bergman po śmierci wielkiego reżysera na wyspie Farö, 30 lipca, w poniedziałek rano. Dzień później prasa podała, że Bergman zmarł w otoczeniu bliskich; zdążyła nawet pożegnać się z nim miłość z lat 60., Liv Ullmann, która doleciała na szwedzką wyspę prywatnym samolotem z Norwegii. Tysiące ludzi na całym świecie przesyłało sobie sms-y, że "wraz z tą śmiercią skończyła się epoka", a wieczorem zasiadło pewnie do oglądania ulubionych fragmentów jego filmów, luksusowo wydanych na DVD. I to wszystko w dodatku jako finał długiej starości, przeżywanej w ukochanym domu na wyspie, na pisaniu, oglądaniu filmów, słuchaniu muzyki, oszczędnie dawkowanych kontaktach z przyjaciółmi... Doprawdy, śmierć patriarchy. Trudno sobie wyobrazić bardziej przykładne (lepiej wyreżyserowane?) spełnienie losu.

...

8201

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]