Kazimierz Kutz: brawurowa szychta

Zdecydował się na szkołę filmową, bo bał się, że jak na wymagania krakowskiej polonistyki jego śląsko brzmiąca polszczyzna była nie dość wykwintna.

Reklama

Kazimierz Kutz: brawurowa szychta

Kazimierz Kutz: brawurowa szychta

24.12.2018
Czyta się kilka minut
Zdecydował się na szkołę filmową, bo bał się, że jak na wymagania krakowskiej polonistyki jego śląsko brzmiąca polszczyzna była nie dość wykwintna.
MAREK SZCZEPAŃSKI / NEWSWEEK / FORUM
N

Na dalszy dystans zostaną po nim przede wszystkim filmy, więc to twórczość reżyserska Kazimierza Kutza zachowa się pewnie najgłębiej w pamięci kultury. Ta część jego urobku jest najoczywistsza i najszerzej znana: 20 filmów fabularnych i blisko 60 spektakli teatralnych i telewizyjnych. A w tej dwudziestce filmów kryje się mocna dziesiątka dzieł wybitnych. Wśród przedstawień telewizyjnych kilka co najmniej zalicza się do najważniejszych w całych dziejach tego medium w Polsce. Skądinąd wypada od razu zauważyć: pozostając we wspólnej pamięci widzów, nie jest to dorobek wystarczająco dostępny. Kutz zasłużył na staranne wydanie odrestaurowanego cyfrowo wyboru swojej twórczości – na elegancki kilkupłytowy box.

Ale teraz, tuż po jego śmierci, kiedy ma się świeżo w pamięci sugestywność jego autokreacji, barwność osoby, niepowtarzalność sposobu mówienia, trudno nie pomyśleć, że ta...

16702

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]