Reklama

Kiedyś Francja, dziś - Ameryka

Kiedyś Francja, dziś - Ameryka

22.05.2005
Czyta się kilka minut
Benedykt XVI wyznaczył abp. Williama J. Levadę z San Francisco na prefekta Kongregacji Nauki Wiary. To pierwszy w historii Amerykanin na tym urzędzie.
Abp William J. Levada
N

Najważniejsza watykańska dykasteria ma wspomagać papieża w sprawach doktrynalnych. W prasowych spekulacjach nazwisko nowego prefekta, owszem, pojawiało się niekiedy na liście kandydatów, ale na ogół na szarym końcu. Dużo większe szanse dawano chociażby tak znanym hierarchom, a zarazem wybitnym teologom, jak kard. Christoph Schönborn z Wiednia czy abp Angelo Amato, były sekretarz tej Kongregacji. Ale od 3 maja, gdy Papież przyjął abp. Levadę na prywatnej audiencji, dla wielu stało się jasne, kto ostatecznie stanie u sterów Kongregacji.

Papież postawił na hierarchę, który ma solidne przygotowanie teologiczne, jednak jest przede wszystkim - jak podkreślano w komentarzach - praktykiem, z wielkim doświadczeniem pasterskim, także w pracach doktrynalnych komisji kościelnych. W latach 1976-82, jeszcze jako zwykły ksiądz, pełnił funkcję oficjała Kongregacji Nauki...

7965

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]