Reklama

Wielkie watykańskie porządki

Wielkie watykańskie porządki

23.11.2014
Czyta się kilka minut
Reforma Kurii Rzymskiej wkracza w decydującą fazę. Ale największe emocje budzą decyzje personalne, zwłaszcza degradacja przywódcy konserwatystów kard. Raymonda Burke’a.
Fot. Alessandra Tarantino / AP / EAST NEWS

„Posynodalne porachunki w Watykanie”, „Papież odsuwa konserwatystę na boczny tor”, „Odchodzi człowiek »tak-tak, nie-nie«” – w ten sposób watykaniści komentowali przesunięcie 8 listopada po zakończonej kadencji amerykańskiego kardynała Raymonda Burke’a z ważnej funkcji prefekta Trybunału Sygnatury Apostolskiej na jedynie honorowe stanowisko patrona Zakonu Maltańskiego. Kard. Burke faktycznie ostro, nie zawsze bez racji, krytykował organizację Synodu, artykułując stanowisko biskupów przeciwnych otwarciu Kościoła na gejów i na tych, którzy wzięli ślub kościelny, a potem weszli w nowe związki. Powiedział nawet dziennikarzom, że „Kościół jest teraz jak statek bez steru”.
Jednak wciąganie kard. Burke’a na sztandary jako ofiary papieskiego odwetu za te wypowiedzi przez konserwatywne kręgi katolickie (również w Polsce rozpoczęto akcję zbierania podpisów w akcie solidarności i podzięki...

13966

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]